Jak wybrać zestaw noży kuchennych?

noże zestaw

Żadna kuchnia nie może obejść się bez odpowiedniego kompletu noży kuchennych w bloku. Wiele osób woli kompletować noże pojedynczo, lecz jeden kompletny zestaw noży kuchennych gwarantuje, że wszystkie będą trzymały odpowiednią jakość wykonania. Problem jednak w tym, że mało kto wie, jak takie noże kupić.

Co powinien zawierać dobry komplet noży?

Dobrej jakości komplet noży kuchennych w bloku powinien zawierać w sobie minimum 5 różnych rodzai noży. Chodzi tu bowiem o to, aby każdy z tych noży nie był uniwersalny, tak jak to najczęściej się spotyka, lecz aby był precyzyjne zaprojektowany do konkretnego działania. Z tego powodu w takim bloku najczęściej znajduje się nóż do pieczywa, nóż obierania, filetowania, do krojenia sera, a także specjalny nóż szefa kuchni. Najczęściej dobry zestaw uzupełniany jest jeszcze jednym nożem uniwersalnym.

Jakimi cechami powinien się charakteryzować?

Dobrej jakości zestaw noży kuchennych oprócz tego, że musi składać się z odpowiedniego typu noży, musi również charakteryzować się odpowiednią jakością, czy też materiał, z którego dane noże zostały wykonane. Przyjmuje się, że najlepszym materiałem, z którego mogą być wykonane takie noże, jest stal damasceńska. Charakteryzuje się ona bowiem zdecydowanie najlepszą trwałością, a także najdłużej zachowuje ostrość. Niestety ich cena jest znacznie wyższa niż popularnych na rynku noży ceramicznych, jednak warto wydać nieco więcej, aby mieć pewność posiadania noży z najwyższej półki.